Podle čeho vybrat vchodové dveře do bytu?

Podle čeho vybrat vchodové dveře do bytu?

Vybírat jen podle designu byste ovšem neměli.

Vzhled budete nejspíš řešit jako první a je to správný postup. Dveře do bytu vybírejte očima, a jakmile se do nějakých konkrétních zakoukáte, začněte zkoumat parametry. Jaké?

Sledujte konstrukci křídla

Pro bytové vchodové dveře se zpravidla používají dvě konstrukce – s kovovým, nebo dřevěným jádrem. Nelze říct, která varianta je lepší. Neorientujte se ani podle počtu bezpečnostních čepů, které zajíždí do kovové zárubně. Nejvíce vám prozradí označení bezpečnostní třídy. Do bytů se doporučují třídy dva, případně tři. Jednička odolává jen fyzické síle a jednoduchému nářadí. Sledujte i to, zda dveře izolují hluk, nebo jsou dokonce protipožární.

Dbejte na materiál

Co se týče samotných materiálů, pro rámy se často využívá dřevo, pro opláštění pevnější materiály. Podívejte se třeba na vchodové dveře od firmy Loprais nebo Hörmann, které mají opláštění z vrstvy hliníku a HDF desky potažené folií či CPL laminátem. V jejich popisu si můžete všimnout vypsaného příslušenství, což je ostatně další věc, již se vyplatí zkoumat.

Někdy bývá příslušenství v ceně

V ceně zmíněných dveří jsou čepové závěsy, zámek, bezpečnostní trny, intarzie z vnitřní strany a také kukátko. Připlácet si budete za cylindrické vložky, práh z nerezové oceli nebo jiný rozměr dveří.

Nezapomeňte určit správnou stranu

Na to by snad nikdo nezapomněl, přesto si zopakujeme, jak rozeznat pravé vchodové dveře od levých. Stoupněte si před dveře tak, abyste viděli panty a dveře se otevíraly k vám. Jsou-li panty po levé ruce, máte levé dveře. V opačném případě jsou pravé.

Načítám, prosím vydržte...